نقد

   با سلام خدمت همکاران گرامی

مطالب این پست از وبلاگ « فرزند هنر » که مسئولیت آن به عهده همکار عزیزمان جناب آقای رضا ظفری است را برای مطالعه شما همکاران گرامی منتشر می کنم:                   

    فذکّر انّ الذّکر تنفع للمومنین...

شاید بهترین جهاد: کلمه حقّی است که نزد فرد جبّار و ستمگرزده شود. 

خیلی مشکل !! ولی شدنی است.

اما باید با شناخت ..وکار هر کس نیست خرمن کوفتن...

ن ق د

منتقد

و

انواع نقد ...شرایط منتقد

رابطه امر به معروف با انتقاد...

 گذشت آنزمانی که آن سان گذشت...

ارزشمند ترین کارها=خالص و سالم +بدون بهره شخصی+درزمان +درمکان+طول اثر

نقد=خالص و پاک+ بدون بهره شخصی  و با هدف انتفاع دیگران 

آیا جواب منتقد مرگ است؟                                 یا جواب کلوخ انداز سنگ است؟

نه !!شما بفرما :بنگ است؟                          دوست من شما بگویید:منگ است؟

    بالاخره  جواب منتقد چیست؟                                                 انتقاد کدام است؟

     ریشه اش چیست؟                                                      منتقد خوب است یا بد؟

آیا تا به حال دیده اید از  یک منتقد(دلسوز و راه بلد )   تقدیری شایسته  به بزرگی و شایستگی کارش به عمل آورده باشند؟

انواع نقد:۱.نقد انسان..نوع انسان مثلا" مدیر ...۲. نقد اثر هنری ۳.نقد صحیح و خالص ۴. نقد مریض...

مدیر سالم و عادل کیست و چه ویژگیهایی دارد؟(مثلا" تنبل ها و کار شکن ها و افراد چاپلوس در مدیریت سالم در رفاه کامل هستند و بهشتشان به راه  یا در مدیریت ناسالم؟کار کنان سالم و صادق و لایق مورد خشم و نفرتند یا مورد وثوق و محترم؟ محل کار این کارکنان سالم  و  ساعی  زندان و جهنمی ست توسط مدید   بر ایشان مهیا شده  و بالعکس.میزان بهره مندی از امکانات  و همچنین نصب و انتصابها و ...همه و همه فاکتورهایی است که هر با هوش و عاقلی می فهمد آیا مدیر  مدیر است یا شریک دزد و رفیق قافله. و سر دسته خائنین به وطن و خیانت کننده به تمام سرمایه های انسانی و مادی و معنوی. و ..) آری ای  عزیز ترینها اگر بخواهیم می شود کمی راحت تر  از آب خوردن درون و باطن مدیر سالم را از مدیر نا سالم تشخیص داد. از عملکردشان  می شود فهمید!!وبالاخره منتقد در جامعه ما  خاصه در منظر بعضا"  مدیران و مسئولان چگونه موجودی است!!!!!!مزاحم است! فضول است!مورد اهانت است! خلاصه همه چیز هست غیر از خودش که در اصل فردی توانا با خلوص و فعال و درستکار یعنی علم و عمل با  تخصص و عشق سالم در وجودش موج می زند.. تقریبا" در همه موقعیتها بیش تر از آنی است که او را می بینند.منتقد سنسور تشخیص آبهای شیرین  گوارا از نوشیدنیهای مسموم و کشنده است.مدیریت سالم جایگاه منتقدانش را محترم می شمارد زیرا با هوش است و می داند که منتقدان دوست اویند نه دشمنش. ...  

امّا ما منتقد را دوست داریم. خیلییییی زیاد:البته

    و لو کره المشرکون .

                                                                                   یا شاید:ولو کره الکافرون.

به یادداریم  انشاء می نوشتیم علم بهتر است یا ثروت ؟ نقد  کدام نقد  ؟ پول نقد یا  حلوای نسیه !!گذشت آن زمانی که آنسان گذشت. عزیزان دل : اکنون  عالم و صادق  و متّقی و منتقد پاک نهاد و دگر اندیش  بازارشان  زیاد چنگی به دل نمی زند یه جورایی تیم شان ته جدولی شده و القاب ناجوری هم توسط تیم دنیا طلب و متجدد مثلا" فرا سنتی به آنها داده شده است..سی شاهی سنار در برخی موارد بهتر است از خروارها تقوا و علم و صداقت و نقادی؟؟؟.

حالا بفرمائید در آینده بزرگ شدید  می خواهید  چکاره شوید؟ منتقد یا  منتقد کش٬؟؟؟.

منتقد کیست و چگونه شخصیتی دارد  سالم و با حال یا .. نه باحال؟

***

حالا  یک  دو سه بریم کجا؟ بریم تو کار مبحث نقد.

لغت نقد : یعنی.. سره  رااز نا سره نمایان کردن= درست از نا درست= پول نقد./ یاعینی تر و ملموس تر ان که می شود  مخالف نسیه و چیزی که وجود درست و حسابی نداشته باشد شبیه به پوچ ...

انتقاد از باب افتعال ریشه ن ق د می باشد.منتقد کسی که نقد می کند و نقد کردن ابزاری نیاز دارد که باید درست را از نا درست و سره را از ناسره تشخیص داد.منتقد گاهی  نقش اول  بازی مرگ است. یعنی وقتی منتقد به وظیفه و تکلیفش عمل می کند و درست را از نادرست نمایان می کند آنگاه این  منتقد است که مورد اصابت تیرهای زهرآگین  و انواع رذالت ها و ناجوانمردیها قرار خواهد گرفت..و منتقد خوب می داند که شعاع گردن جهل  به وسعت تمام نادانی های تاریخ بشر است و با علم به این قضیه  در  گردابی هولناک مردانه و با شهامت  برای هدفی متعالی شنا می کند می رزمد و چون شمع روشنی بخش است . مهم نیست چقدر این گرداب وحشتناک و مرگزاست  مهم  این است که هدف منتقد از تمام جهالت ها برتر و والاتر است ..رحمتش بر غضب پیشی دارد.

منتقد کیست؟= (علم و اطمینان و یقین+عشق و مهربانی+صداقت و پاکی به دور از الایش های کاذب +تلاش در اجرا دارد)برای ساختن دنیایی زیباتر.با هدفی بسیار برتر و والاتر از فهم و درک اذهان کوچک. منتقد مخالف سرای کج و ثریای کج تر است....خط کش و میزان الحراره و تنظیمات راه را از چاه آموخته  و نمی تواند هلاکت و کجیها را نظاره گر باشد.و سکوت مرگبار هرگز با او سازگار نیست.

ابزار منتقد: ۱. علم(میوه علم درست خویشتن را حفظ کردن از زشتیهاست یعنی تقوا و بصیرت) ۲.عشق(معجونی فرستاده از سمت و سوی معشوق برای بریدن از هر چه غیر اوست از علم گرفته تا عبادت و  همه ساخته های دست بشر )....

جمال پاک منتقدان زیبا مسلک و زیبا اندیش را عشق است.که هر طرف نظر کنند جلوه او می بینند.

 . که مرگ با عزت حتما" یقینا" قطعا" شرف دارد بر زندگی با ذلّت.

همان راهی که حقیقت مردان و شیر زنان تاریخ گواهی داده اند بر آن

ایران                  

                ما زمانی به اوج شکوه و عظمت خواهد رسید که:

۱. منتقدان جایگاه ویژه داشته باشند.

۲.هر کسی در هر پست و مقامی تلاش مضاعف  کند.

۳. وظیفه شناسی و عمل به وظیفه در هر لباسی لازم و ضروریست .

۴.و خیانت کار است کسی که به هر نحوی در انجام وظیفه خود کوتاهی  کرده و گردش امور و پیشرفت  را با کندی روبرو سازد..درصد آنهم به میزان عملکرد هر شخص بستگی دارد. 

بیازمائید:                      .چقدر به وظایف خود آگاهیم؟

                             .چقدر از آنرا خوب و مطلوب انجام می دهیم؟

                     . موانع انجام وظیفه در کجاست؟آیا خود مانعیم یا دیگران؟

/ 0 نظر / 4 بازدید