افزایش حقوق کارکنان


به دنبال تذکرات نمایندگان در خصوص تصمیم دولت برای افزایش حقوق 10 درصدی کارمندان، کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ماموریت یافت تا این موضوع را بررسی کند.
افزایش حقوق 10 درصدی کارمندان خبری بود که معاون پارلمانی رئیس جمهور هم در حاشیه جلسه هیئت دولت آن را تایید کرد.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا دولت در مورد میزان افزایش حقوق کارمندان تصمیمی گرفته است؟ گفت: دولت در این ارتباط تصمیمی گرفته است ولی جزئیات این موضوع را آقای فروزنده اعلام خواهند کرد.
حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدرضا میرتاج الدینی همچنین در حاشیه جلسه هیئت دولت در پاسخ به این سوال که گفته می شود میزان افزایش حقوق کارمندان 10 درصد است؟ گفت: همین رقم است ولی آقای فروزنده توضیحات بیشتر را در این ارتباط می دهند.
این تصمیم دولت البته با توجه به مغایرت با تصریح قانون برنامه پنجم، واکنش نمایندگان را به دنبال داشت.
براساس این گزارش به نظر می رسد دولت این اقدام خود را برپایه مفاد قانون مدیریت خدمات کشوری توجیه می کند که گفته است افزایش حقوق باید متناسب با منابع مصوب بودجه باشد، در حالی که نمایندگان معتقدند از آنجا که قانون برنامه پنجم موخر از قانون مدیریت خدمات کشوری است بنابراین قانون برنامه می بایست مبنای عمل دولت قرار گیرد.
بر همین اساس حسن شبانپور نماینده مرودشت نیز روز چهارشنبه طی تذکری آیین نامه ای در صحن علنی مجلس اظهار داشت: براساس بودجه سال جاری حقوق کارمندان دولت باید متناسب با تورم افزایش یابد اما ظاهرا هیئت وزیران تصمیم دیگری اتخاذ کرده است.
کواکبیان هم در اخطاری با استناد به اصل 67 قانون اساسی گفت: دولت تصمیم گرفته است که فقط 10 درصد به حقوق کارمندان اضافه کند اگر مجلس در قانون مصوب خود تناسب تورم با حقوق کارمندان را در نظر گرفته باشد بنابراین باید گفت که تورم کشور 10 درصد است و یا اینکه این اقدام دولت تخلف است.
در این میان لاریجانی رئیس مجلس هم در پاسخ به تذکرات نمایندگان، به کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ماموریت داد تا موضوع میزان افزایش حقوق کارمندان را بررسی کند تا در این زمینه تخلفی صورت نگیرد.
در همین حال عباسعلی نورا عضو کمیسیون برنامه و بودجه هم در پاسخ به این پرسش که اگر دولت حقوق کارمندان را 10 درصد افزایش دهد، آیا براساس قانون عمل کرده یا نه، به فارس گفت: از نظر ما براساس قانون عمل نکرده است، چون قانون به صراحت گفته است، افزایش حقوق کارمندان متناسب نرخ تورم باشد و تورم سال گذشته 5/14 درصد بوده و در چند ماه اخیر نیز شدت گرفته است.


/ 0 نظر / 3 بازدید