روزکارمند در دانشگاه هنر

وقت آنست که خون موج زند  در دل لعل

روز کارمند =

                    وا ژه ایی غریب و نامأ نوس در دانشگاه هنر

                                             +

                 واژه ایی بدرد نخور در دانشگاه هنر

                                            +

                 واژه ایی که وصله ناجور دانشگاه هنر شده است                                   

اما

سخنان رهبر کبیر و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران:

«نهضت، با شیوه های گوناگون، مخصوصا اعتصابات در همه ادارات و دستگاه های دولتی باید ادامه داشته باشد. من از جمیع کارمندان محترم دولت و سایر مؤسسات که با اعتصاب خود، پشتیبانی از برادران و خواهران خود کرده اند، تشکر می کنم. این یک وظیفه اسلامی و لازم الاجراست»

«البته من از مشکلات دولت، مشکلات کارمندان دولت، از مشکلات همه قشرهایی که در بین دولت کار می کند، آگاهم، و می دانم در عین حالی که محروم ترین قشرها هستد، با اخلاص ترین قشرها [هم [هستند».

و  امایی دیگر

ارج نهادن به زحمات طاقت فرسا و تلاشهای خستگی ناپذیر قشر عظیمی از افراد جامعه که در دهه اول انقلاب همپای سایر احاد ملت در پیروزی انقلاب نقش داشته  و بسیاری از آنها در دوران دفاع مقدس با حضور در جبهه های دفاع مقدس خون خویش را نثار نهال نوپای انقلاب کردند و در دهه دوم و سوم انقلاب اسلامی همپای سایر اقشار مردم ایران اسلامی و دولتمردان جمهوری اسلامی برای رشد و اعتلای نام ایران تمام سختی های دوران سازندگی و اصلاحات و عدالت محوری را به جان خریدند و دم برنیاوردند...

بهرحال همه خوب میدانیم که بعد از حادثه هشتم شهریور ١٣۶٠ و شهادت مظلومانه شهید رجایی و شهید باهنر،این ایام در تقویم جمهوری اسلامی ایران به عنوان هفته دولت و روزی از این ایام ، به عنوان روز کارمند نامیده شد و هدف از این نامگذاری تجلیل از یکسال تلاش و زحمات کارکنان دولت و کارکنان  قوای مقننه و قضائیه و تقدیر وتشکر از کارمندان است.

پیشنهاد به همکاران:

با گشت و گذاری در دنیای اینترنت و جستجوی کلمه ‹ روزکارمند› خود ببینید که چه دستگاهها و سازمانها و دانشگاههایی به این مناسبت از کارمندان خود تجلیل و قدردانی بعمل آورده و مراسم های مختلفی برپا داشته اند.

باز هم اما

زاهد از کوچه رندان به سلامت بگذر      تاخرابت نکند صحبت بد نامی چند    

کارمند در دانشگاه هنر محلی از اعراب ندارد که دانشگاه بخواهد به خودش زحمت بدهد مراسمی برگذار کند و به مانند دانشگاههای دیگر وسازمانهای دیگر از تعدادی از کارمندانی که در طول سال زحمات بیشتری کشیده اند و خدمات بهتری انجام داده اند تقدیر و تشکر بعمل آورد و دریغ از یک تشکر خشک وخالی توسط مسئولین دانشگاه. انگار کارمند شده سربار دانشگاه که هرچه زودتر بایستی شرش از سر دانشگاه کم شود.

انگار نه انگار که اگر کار کارمند در دانشگاه نباشد، نه استاد می تواند تدریس کند و نه دانشجو توان درس خواندن را دارد حتما“ این طور فکر می کنند که دانشگاه بر کاکل استاد و دانشجو می چرخد و اگر می توانستند هرچه زودتر از شر کارمند خلاص شوند به رقص و پایکوبی می نشستند!!!

قسم می خورم که حاضریم چنین شود  ودلمان می خواهد که تمام کارمندان دانشگاه هنر یک هفته به دانشگاه نیایند. آنوقت معلوم می شود که چرخ دانشگاه می چرخد یا نه؟ آنوقت می بینیم که چه کسی می تواند تدریس کند و چطوری می توانند درس بخوانند؟

اگر قرار به برگذاری مراسم بزرگداشت صنفهای دیگر در دانشگاه هنر است، چرا برای کارمندان نبایستی این بزرگداشت باشد؟

اگر قرار است که هرساله برای صنفی خاص مراسم بزرگداست و تقدیر وتشکر به همراه مراسم شام وبه همراه چندین نوع غذا و میوه واهدای هدیه باشد، چرا برای کارمندان دانشگاه هنر که بار تمام مشکلات اداری و آموزشی و فحش خوردن از دانشجو وبی ادبی شنیدن برای آنان است این مراسم برگذار نشود؟ مگر بعضی ها تخم دوزرده برای کشور می گذارند و ما کارمندان خروس لاری ...

چطور از پول بیت المال و حق و حقوق کارمندان برای انجام بعضی مراسم ها وسرویس های دانشجویی خالی از تهران به کرج و بلعکس و شاید دهها کار دیگر پول هست، اما برای تقدیر و تشکر از زحمات کارمندان پول نیست؟ 

پایگاه حوزه – کتاب کارمند صالح: تالیف فائزه سادات طاهر. ص ٢۵

در اسلام، برآورده کردن نیازهای اساسی کارمندان، به ویژه نیازهای مالی و اقتصادی، از وظایف اصلی حکومت است، چنان که امیرمؤمنان علی علیه السلام این وظیفه را پس از ویژگی هایی که برای انتخاب کارمند برمی شمرد، از وظایف حکومت می داند و می فرماید: «روزی فراوان بر آنان ارزانی دار که با گرفتن حقوق کافی در اصلاح خود بیشتر می کوشند و با بی نیازی، به اموال بیت المال دست نمی زنند و اتمام حجتی است بر آنان اگر فرمانت را نپذیرفتند یا در امانت خیانت کنند.» احساس رضایت در کارمند زمانی به وجود خواهد آمد که افزون بر نیازهای اقتصادی، به نیازهای روحی و روانی او توجه شود. این دسته از نیازها می تواند شامل نیاز به قدردانی، برخورد عادلانه، امنیت شغلی، دست مزد خوب، امکان ترفیع، وفاداری از طرف سرپرست و مانند آن باشد. تا زمانی که نیازهای روحی ـ روانی کارمندان برآورده نشود، هرگز به طور کامل درباره سازمان مربوط، احساس تعهد نخواهند کرد و شور و شوق لازم را برای این فعالیت نخواهند داشت.

لاحول ولا قوه الا بالله العلی و العظیم

/ 0 نظر / 4 بازدید