ایمان و مرام علوی در توصیه های مدیریتی

توصیه های مدیریت اسلامی در نهج البلاغه

همکاران گرامی آنچه در این پست می آید نگاه مدیریتی امام علی (ع) در نهج البلاغه است که در خطبه ها و نامه هایشان به فرمانداران و والیان خود فرموده اند:

-      چند ساعت از یک روز مشخص در ماه را به بازدید از سطوح مختلف سازمان و گفت‌وگوی رو در رو با کارمندان اختصاص دهید.  (نهج البلاغه، نامه ۶٧/٣)

-      سامانه‌ای را جهت اخذ پیشنهادها اختصاص دهید و به کارمندان اطمینان دهید که در کمال رازداری به پیشنهادهای مطرح شده رسیدگی می‌کنید. (نهج البلاغه، نامه۵٣/٧٨-٧١)

-      سعی کنید در صورت لزوم در دسترس باشید و شانس حرف زدن را به همه سطوح سازمان بدهید، در این صورت شاید با ایده‌های درخشانی روبه‌رو شوید.

-      خوش‌‌‌برخورد و خوش‌‌بیان باشید و در جمع با انرژی و اشتیاق حاضر شوید. (نهج البلاغه، حکمت٣٣٣/١)

-      به کارمندان ساعی و متعهد بگویید که چقدر برای سازمان مفید هستند و شما به آنها علاقه و اعتماد دارید.

-      وقتی عصبانی هستید، درباره دیگران تصمیم‌گیری نکنید.

-      هرگز امید ارتقا را از زیردستان نگیرید، زیرا به طور یقین، انگیزه آنها برای تلاش از بین می‌رود.

-      مطمئن شوید که حق و حقوق دیگران توسط مسئولین و سرپرستان سازمان رعایت می‌شود. (نهج البلاغه، نامه٢۶/۴)

-        وقتی می‌خواهید کاری را به کسی محول کنید، روشی را برای عنوان کردن آن انتخاب کنید تا حس مسئولیت افراد برانگیخته شود.

-      برای همه سطوح سازمان حتی خدمه و نامه‌رسان‌ها احترام قائل شوید و هیچ‌گاه کسی را در جمع سرزنش نکنید.

-      اجازه ندهید بار مسئولیت کارمندان بی‌کفایت و کند بر دوش کارمندان خبره و ساعی تحمیل شود، زیرا افراد با درک این بی‌عدالتی، انگیزه خود را از دست می‌دهند. (نهج البلاغه، نامه۶١-٣-١)

-      به هر کس فراخور فعالیت و بازده کاری‌اش پاداش دهید و با در نظر گرفتن پاداش‌های مساوی، حرکت افراد شایسته گروه را کند نکنید. (نهج البلاغه، خطبه١۶/٣)

-      به مشکلات مالی افراد توجه کنید و درخواست های موجه اخذ وام آنان را به تعویق نیندازید. (نهج البلاغه، خطبه ١٣٨/٢١و٢٢)

-      قاطعیت مدیرانه را با مهربانی ‌دوستانه توأم سازید، چون در این صورت رفتار شما تأثیر شگفت‌انگیزی بر اطرافیان خواهد داشت و فرمانبری با ترس جای خود را به انجام وظیفه با حس مسئولیت‌‌پذیری می‌دهد. (نهج البلاغه، نامه١٩/٢)

 

/ 0 نظر / 4 بازدید