بعثت

 در روز بیست وهفتم رجب سال چهلم عام الفیل، واقعه ایی در مکه مکرمه اتفاقی افتاد که به لحاظ شرافت و بزرگی و سرمنشأ خیر بودن، هیچ واقعه ایی به پای آن نمی رسد. بنا به فرمایش امام خمینی(ره): " شرافت زمان ها یا نحوست زمان ها به واسطه قضایائی است که در آنها واقع می شود. اگر چنانچه شرافت زمان به واسطه حادثه ای است که در آن زمان واقع می شود، باید عرض کنم که روز بعثت رسول اکرم(ص) در سرتاسر دهر " من الازل الی الابد" روزی شریفتر از آن نیست، برای اینکه حادثه ای بزرگتر از این حادثه اتفاق نیفتاده است" .

آری بعثت خاتم النبیین.بعثتی که بعثت رسول ختمی است و بزرگترین شخصیت های عالم امکان و بزرگترین قوانین الهی، و این حادثه در یک همچو روزی اتفاق افتاده است و این روز را بزرگ کرده است و شریف، و همچو روزی ما دیگر درازل و ابد نداریم و نخواهیم داشت.

و هدف از بعثت نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی(ص)، تزکیه نفس است. در پنج آیه ابتدای سوره مبارکه علق که در ابتدای بعثت در غار حرا بر پیامبر گرامی اسلام نازل می شود، به وضوع، خداوند سبحان، امر به خواندن می کند و انسان به خواندن و تعلم رهنمون می شود و در ادامه سوره مبارکه، این تعلم و خواندن برای دوری کردن از طغیان در برابر خداوند است." کلا ان الانسان لیطغی"، " ان رءاه استغنی " و از آنجائیکه خداوند تبارک و تعالی از ماهیت وجودی انسان شناخت کامل(احاطه) دارد، میداند که طغیان و طاغوت بودن، می تواند در رأس اموری قرار بگیرد که انسان را از اطاعت از خداوند باز دارد، بنابراین در اولین ابلاغ خود، فرمان به طاغوت زدایی و تعلیم کتاب و حکمت و تعلم کتاب وحکمت و تزکیه می دهد.

از دیگر اهداف بعثت نبی مکرم اسلام، تحول عرفانی در جهان است.بنا به فرمایش امام خمینی رحمت الله علیه : " مسأله بعثت یک تحول علمی- عرفانی در عالم ایجاد کرد که آن فلسفه های خشک یونانی را که به دست یونانی ها تحقق پیدا کرده بود و ارزش هم داشت و دارد، مبدل کرد به یک عرفان عینی و یک شهود واقعی برای ارباب شهود... "

    " . . . و برکات بعثت آن مقداری که در معنویات هست ، در مادیات ظاهر نشده است، لکن آن مقداری هم که در مادیات ظاهر شده است ، قبل از اسلام نبوده است. اتصال معنویت به مادیت و انعکاس معنویت در همه جهات مادیت از خصوصیات قرآن است که افاضه فرموده است ".

واز دیگر اهداف بعثت رفع ظلم از بشریت است و اینکه مردم بدانند چگونه باید خود را از ظلم و ظالم وظلمات نجات دهند و به سوی نور قدم بردارند.بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در بیانات خود در این مورد می فرمایند: "بعثت رسول خدا برای این است که راه رفع ظلم را به مردم بفهماند، راه اینکه مردم بتوانند با قدرت های بزرگ مقابله کنند به مردم بفهماند، بعثت برای این است که اخلاق مردم را، نفوس مردم را، ارواح مردم را و اجسام مردم را، تمام اینها را از ظلمت ها نجات بدهد، ظلمات را بکلی کنار بزند و به جای او نور بنشاند، ظلمت جهل را کنار بزند و به جای او نورعمل بیاورد، ظلمت ظلم را به کنار بزند و به جای او عدالت بگذارد، نور عدالت را به جای او بگذارد و راه او را به ما فهمانده است. فهمانده است که تمام مردم، تمام مسلمین برادر هستند و باید با هم وحدت داشته باشند، تفریق نداشته باشند" .

با این اوصاف بعثت، مرز ندارد. نه مرز جغرافیایی و نه مرز تاریخی. چرا که با توجه به اهداف بعثت، همه ی انسانها در همه جای دنیا و در همه ی زمانها، به عنوان خلیفه و جانشین خداوند بر روی زمین می توانند از بعثت بهره برداری کنند و از تأثیرات بعثت تا انتهای تاریخ بشر - به شرط آنکه بعثت را یک پدیده تاریخی ندانند و از تداوم آن، حتی در عصر حاضر هم استفاده کنند- بهره برند.


بنابراین، از آنجائیکه بعثت فرازمانی و مختص عصر جاهلی نبوده و با توجه به ویژگیها و اهداف آن، توانسته انسان عصر جاهلی را از منجلاب ذلالت و تکبر و خودخواهی و گمراهی و طغیان، نجات دهد و راه روشنی در بازگشت به خویشتن و معرفت الهی در پیش پای انسان بگذارد، در عصر جاهلی جدید - که طغیانگری انسان مدرن، وتفکر اومانیستی و راههای تاریک شرک و خودپرستی، به حد بی نهایت رسیده و انسان امروزی سرگشته در وادی بی خبری و خودخواهی سیر می کند - هم می تواند تأثیرات شگرفی ایجاد کند و دوران جهالت های کنونی رت به دوران نور، شکوفایی و خلیفه الهی بشر ختم کند

/ 0 نظر / 15 بازدید